.-.

Menyu

Ses ver
Sayt necədir?
Bütün cavablar: 3374

Ulduz ol
Adı: Tural
İstifadeçi adı: yuve_1372
Ünvan: Bakı
Telefon: (070)3491967
Senin de şeklinin burda olmağını isteyirsense goldage@box.az ünvanına mektub yazın.

Forum
Forumda Moderatora ehtiyac var. Moderator olmaq isteyen varsa goldage@box.az ünvanına mektub göndere biler.

 

 

Baş sehife » Files » Din Xeber elave et ]

Quran ve Elm
[ ] 2008-11-24
Quran, Növlerin olduğu kimi yaradıldığını, elm ise primitiv hüceyrelerden başlayaraq tekamülleşdiyini ve Növlerin diger növlerden meydana geldiyini söyleyer.

Qurana göre ilk insan Adem, bügünkü insandan ferqsizdir. Danisa biler, ağıllıdır, düşünme tutumu, şüuru ve qabiliyyetleri bizlerle eynidir.

Elm ise, insanların zeka, danışma, şüur vs kimi qabiliyyetlerinin zaman içinde tekamülleşdiyini, ilk insanlarda Beyin hecminin daha aşağı olduğunu, Beyin qabığının inkişaf etmemiş olduğunu, danışmanın olmadığını, rengli görmediklerini, ayrıca fiziken daha deyişik olduqlarını söyleyer.

Qurana göre ilk insanlar cox yaşamışdır. Adem 930 il, Nuh 950 il, ve s.

Elme göre ise, ilk insanların ömürü tam tersine günümüzdekinden qısa olub, tekamül müddetinde gederek uzanmaqdadır. Romalılarda bele ortalama ömür 40 il etrafındadır.

Qurana gore Ademin uşaqlarından Habil cütçü, Qabil qoyun çobanıdır. Yeni ilk insan dövründe ekinçilik ve heyvandarlıq vardır. Bügünkü torpaq quruluşu, ve bitkiler, ağaclar ve s mövcuddur.

Elme göre ilk insanlar ovçu ve yığıcıdır. ekinçilik ve heyvandarlığın tarixi yalnız on min ildir. elavesi ile mövcud torpağın, bugünkü halına gele bilmesi ancaq 100.000 il evvel olmuşdur.

Qurana göre, Ademin uşaqlarından Habil, Qabili öldürer ve basdırar. Yeni ölü basdırmaq, ilk insanlardan beri vardır.

Elme göre, insanlar ölü basdırma şüuruna elli min il evvel çatdı. Milyonlarla ildir, ölüler basdırılsa idi, mezarlıq olmayan bir qarış yer qalmazdı.

Qurana göre 'Allah, qoyun, keçi, deve, at, eşşek, mal yaratmışdır. Yeni bu heyvanlar ilk ortaya çıxdıqlarından beri eynidirler. Ve ilk insanlarla eyni anda yaradılmışlar.

Elme göre bu heyvanlar başqa növlerden tekamülleşmiş ve insan terefinden evcillestirilerek, müxtelif seçmelerle (cütleşdirme, seçme) bu günki mövqelerine gelmişler. İlk insanların dövründe bu tip heyvanlar yoxdur.

Qurana göremeyveler, terevezler bu günki xüsusiyyetlerinde (Reng, dad, şekil, böyüklük vs) yaradılmışlar.

Elme göre ise indiki vaxtda olan terevez ve meyveler, insanlar terefinden seçildiyi üçün, bu günki dad, qoxu, reng, ve ölçülerine çatmışlar. Misir 5.000 il evvel 2-3 santimetr iken, insanlar terefinden davamlı suretde irileri seçilerek ekildiyi üçün bu günki ölçüsüne çatmışdır. Armud, alma vs nin ağrıları beyenilmeyen növleri vs ekilmemiş ve beyenmelen növleri qorunmuşdur. Yeni indiki vaxtda istehlak edilen bütün terevez ve meyveler, insanlar terefinden inkişaf etdirilmişdir.

Deyerli fikirlerinizi bildirmeyi unutmayın...
 Din | Muellif: Admin |
Baxış sayı: 1823 | Yüklenib: 0 defe | Şerhler: 0 |
Bütün şerhler:
 0

 

 
 
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
 
İstifadeçi paneli


Ramil
Statistika


Online 1
Qonaqlar 1
İstifadeçiler 0

 
Saytda reklam vermek isteyen goldage@box.az ünvanina mektub yazib göndere biler.

Status
Bu saytda 20-ci istifadeci
ler qrupuna,50-ci istifadeci
ler qrupuna,100-cu istifadeci
 
ler qrupuna daxil olacaq. Nezerinize catdirim ki,her qrupun özüne göre selahiyyetleri var.

Istifadeci
 Bu sayta 10 xeber elave eden istifadeci , 25 xeber elave eden istifadeçi , 50 xeber elave eden istifadeçi ise ler qrupuna daxil olacaq.


17 Noyabr 2008